Logo JETSAAM GYM

JETSAAM muaythai, MMA, grappling, box, sebeobrana

MMA (Mixed Martial Arts) - smíšená bojová umění

Spojení různých bojových stylů jako jsou muaythai (thajský box), kickbox, karate, box apod. pro boj v postoji. Za nimi následují judo, zápas (řecko-římský a volný styl), Sambo (Samozaščita bez oružija-ruský zápasnický styl z počátku 20. století, podobný judu) pro zápasnickou techniku a pro přechody na zem a za nimi mimo jiné Brazilské Jiu-Jitsu pro boj na zemi.

MMA (či Vale-tudo, Free-Fight, Ultimate-Fighting apod) je fenomén posledních dvou desetiletí, ovšem jeho počátky sahají až do 7. století př.n.l., kdy Řekové zavedli na Olympijských hrách Pankration, drsnou směs starověkého boxu a zápasu, ve které byly povolené všechny údery a zápasnické techniky (včetně lámání končetin, vypichování očí a úderů na genitálie), které by vedly k poražení soupeře. Zápasy trvaly často několik hodin a nezřídka končily smrtí. Pankratisty využíval pro jejich legendární schopnosti např. Alexandr Veliký při svých taženích. Tento způsob boje přetrval v Řecku dodnes, ovšem s jasnými a bezpečnými pravidly chránícími oba zápasníky.

Zrod moderních MMA je možno vystopovat v Brazílii, v první polovině 20. století, kdy Helio Gracie (rodina Gracie vytvořila Brazilské Jiu-jitsu) vyzýval k boji zástupce různých bojových stylů podle pravidel Vale-Tudo a v těchto bojích většinou vítězil a to i proti mnohem těžším zápasníkům. Učil BJJ i své syny, kteří poté vydali proslulou Gracieovskou výzvu (odměnu 100.000 dolarů tomu, kdo je dokáže porazit), čímž zajistili svému rodinnému stylu nehynoucí slávu a přitáhli k soutěžím ve Vale-Tudo množství diváků.

V dnešním MMA, jsou bojovníci připravovaní ve všech třech úrovních boje- boj v postoji, zápas a boj na zemi, protože v MMA nemá byť dobrý, ale jednodimenzionální bojovník šanci. V profesionálních bojích se bojuje na omezený počet kol s přesně daným časovým limitem, povinné chrániče tvoří pouze malé rukavice, chránič zubů a suspenzor. Je několik způsobů, jak dosáhnout vítězství- K.O., vzdáním soupeře (submission), zastavení rozhodčím (TKO) apod.